flag en

در هنگاه خرید محصولات چینی بهداشتی، علاوه بر توجه به زیبایی و جذابیت ظاهری آن، توجه به کارایی و کیفیت محصول بسیار با اهمیت است. مهمترین ویژگی های کیفی و عملکردی که در هنگام خرید بایستی به آن توجه کرد عبارتند از:

 • سطح لعاب

سطح لعابی مرغوب است که چنانچه زیر نور کافی قرار بگیرد، کاملاً صاف و یکدست، بدون موج و هرگونه ناهمواری،فرورفتگی یا برآمدگی قابل لمس باشد. لعابی که فاقد سطح صاف و یکدستی باشد، جرم‌گیر خواهد بود و پس از استفاده مکرر، به‌سختی تمیز می‌شود.

 • سفیدی لعاب

محصولات چینی بهداشتی تولیدی در ایران از نظر سفیدی به دو بخش سفید شیری و سفید یخچالی تقسیم می شوند. که معمولا بازار حال حاضر

 • شفافیت لعاب

شفافیت لعاب موجب درخشندگی و زیبایی هرچه بیشتر قطعه می‌شود که این موضوع وابسته به استفاده از مواد مرغوب و شرایط پخت مناسب است. ازآنجاکه وضوح تصویر انعکاسی از یک شی، معیار مناسبی برای شفافیت قطعه است؛ میزان شفافیت لعاب، به‌طور دقیق از میزان برگشت نور تابیده شده به قطعه اندازه‌گیری می‌شود. همچنین اگر محصولات مختلفی از چینی بهداشتی، زیر نور کافی قرار بگیرد شفافیت لعاب آن‌ها با چشم معمولی هم قابل مقایسه و تشخیص است.

 • وجود ترک‌ روی بدنه لعاب

هنگام خرید یک قطعه، باید تمامی زوایای آن بررسی و از عدم وجود هرگونه ترک‌خوردگی، اطمینان حاصل شود؛ زیرا وجود حتی یک ترک بسیار کوچک، ممکن است به‌مرورزمان پیشرفت کرده و درنهایت موجب شکستن قطعه شود.

 • وجود ترک‌های بسیار ریز (مویی) روی لعاب

این‌گونه ترک‌های مویی شکل، اغلب با چشم عادی قابل‌مشاهده نیستند و تنها با کشیدن ناخن روی سطح لعاب می‌توان به وجود آن‌ها پی برد. این ترک‌ها به شکل ترک‌های ممتد و بلند یا تار عنکبوتی هستند که بر اثر شوک حرارتی یا عدم تطابق ضریب انبساط حرارتی بدنه و لعاب رخ می‌دهد.

 • میزان جذب آب قطعه

طبق استانداردهای بین‌المللی، میزان جذب آب برای یک قطعه چینی باید کمتر از نیم درصد باشد. این ویژگی، به‌ویژه برای توالت‌های آسیایی و فرنگی حائز اهمیت است، چراکه در تمــاس مستقیم با آلودگی بوده و درصورتی‌که میزان جذب آب در آن‌ها بالا باشد، باعث تجمع آلودگی، بوی بد و درنتیجه ایجاد محیطی غیربهداشتی می‌شود. حتی ممکن است به دلیل جذب آب و انبساط بدنه، در قطعه ترک‌هایی ایجاد شود و به‌مرورزمان بشکند. یکی از آسان‌ترین روش‌هایی که به‌طور نسبی می‌تواند میزان جذب آب محصولاتچینی بهداشتی را با هم مقایسه کند، چکاندن یک قطره آب روی قسمت لعاب نخورده بدنه و مقایسه سرعت نفوذ آب در بدنه است. سرعت بالای نفوذ آب درون بدنه نشان‌دهنده بالا بودن میزان جذب آب قطعه است و این قطعه انتخاب مناسبی نخواهد بود.

 • پیچیدگی قطعات

این عیب در اثر استفاده از مواد نامرغوب و پخت نامناسب ایجاد می‌شود و راه تشخیص آن، نگاه کردن به قطعه از زوایای مختلف است. یک قطعه چینی بهداشتی مرغوب، باید کاملا متقارن باشد. پیچیدگی توالت فرنگی موجب ایجاد اشکالاتی در نصب و عملکرد آن می‌شود، همچنین این عیب مانع از قرار گرفتن صحیح روشویی‌ها روی کابینت یا پایه می‌شود. علاوه‌براین، در نصب سایر محصولات نیز کاملا مشهود خواهد بود و ممکن است باعث ایجاد آب‌ماندگی و رسوب جرم و املاح در بعضی محصولات شود.

 •  افتادگی قطعات

هنگامی‌که به یک قطعه نگاه می‌کنید، باید تمام سطوح قطعه با هم موازی باشند. افتادگی قطعه، ضمن ایجاد ظاهری نامناسب، می‌تواند در عملکرد قطعه نیز تأثیر نامطلوبی داشته باشد. همچنین ایجاد هرگونه انحراف در خطوط صاف قطعه نیز می‌تواند حاکی از وجود این نقص در محصول باشد.

 • سوراخ سوزنی

در محصولات چینی بهداشتی، وجود سوراخ سوزنی از شایع‌ترین عیب‌ها محسوب می‌شود که عبارت است از سوراخ‌های سوزنی بسیار ریز و قابل‌مشاهده‌ روی سطح لعاب که سبب افت شفافیت و ناصافی می‌شود و همچنین عامل اصلی رسوب جرم در قطعه است.

 • آلودگی‌های سطحی

گاه ممکن است روی سطح لعاب، آلودگی‌هایی به‌صورت خال‌های مشکی، سبز یا ناخالصی مشاهده شود که از کیفیت ظاهری قطعه کاسته و در مورد اخیر (ناخالصی) می‌تواند موجب تجمع آلودگی‌ها و رسوب جرم در حین مصرف شود.

 • بهداشتی‌بودن قطعات

از آنجا که اصلی‌ترین عامل بهداشتی‌بودن قطعه، لعاب آن است؛ هنگام خرید توجه کنید که نقاط بیشتری از قطعه موردنظر لعاب خورده باشد. بهتر است حتی مناطقی هم که در معرض دید نیستند، لعاب خورده باشند (مثل لبه آبریز توالت‌های ایرانی و فرنگی). لعاب بهداشتی پخت بهینه و ساختار شیشه‌ای دارد. برای تشخیص نسبی این خاصیت، می‌توانید مداد یا ماژیک وایت برد را روی آن کشیده و سپس با دستمال پاک کنید. اگر لکه، بدون برجا گذاشتن هیچ‌گونه اثری پاک شد، نشان‌دهنده بهداشتی‌ بودن سطح لعاب است.

 • سهولت نصب و لوازم جانبی

وجود تمامی لوازم جانبی موردنیاز مانند لوله و اتصالات لازم، پیچ، مهره، واشر و همچنین راهنمای کاربردی نصب ضروری است.

 • خدمات پس از فروش قطعه

نصب صحیح محصول جزء عوامل مؤثر بر عملکرد و زیبایی آن است که بهتر است توسط شخصی ماهر و از طرف تولیدکننده یا نماینده آن انجام پذیرد. همچنین پاسخگویی تولید کننده در مورد هرگونه نقص فنی یا نقص عملکردی محصول و در صورت لزوم تعویض آن با یک قطعه سالم، از معیارهای انتخاب محصول است.

 • بسته‌بندی مناسب

محصولات چینی، ترد و شکننده هستند و بنابراین بسته‌بندی آن‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که هنگام حمل‌ونقل کمترین آسیب را ببیند، به‌ ویژه اینکه ممکن است در اثر آسیب، ترک‌هایی در قطعه ایجاد شود که در هنگام خرید و نصب قابل‌ مشاهده نباشند و به‌ مرور زمان موجب شکستن آن شوند.

 • تنوع مدل

بالا بودن تنوع مدل‌های تولیدی یک تولید‌کننده، قدرت انتخاب مشتریان را با سلائق مختلف افزایش می‌دهد.

اجرا و بهینه سازی سایت توسط توسعه گران آریازشرکت توسعه گران آریاز - 2018 ©